Kontakt
Wizyty
Dziś: 58Wszystkie: 140367

Wyjazd studyjny do Przelewic

Strona główna projektu » Wyjazd studyjny do Przelewic

   29 czerwca 2013 roku grupa młodzieży wraz z opiekunem spędziła jeden dzień na wyjeździe studyjnym w Przelewicach. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Mam zawód i kwalifikacje - mam pracę” - współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowanego w naszej szkole.

   Naszym opiekunem po ogrodzie i szkółce była pani Teresa Lewandowska. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zapoznania z 350-letnią historią arboretum. Zwiedziliśmy odrestaurowany w 2006 roku XIX - wieczny pałac. Mieszczą się w nim sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Gdy byliśmy miała tam miejsce wystawa storczyków. Następnie udaliśmy się na długą wyprawę – zwiedzanie 30 ha ogrodu trasami tematycznymi z uwzględnieniem walorów dekoracyjnych i bogactwa rosnących tam roślin. Zwiedziliśmy: Ogród Japoński, Wrzosowisko – ścieżkę Borsiga, ścieżkę Marii Augusty, Aleję Róż, kolekcję oczarów – na polanie śródleśnej, Mauzoleum, Wąwóz drzew iglastych – Aleję Świerków, Ścieżkę Różaneczników, Ścieżkę Wrzosową, Źródlisko, Łąkę centralną, zespół roślin zimozielonych, Staw centralny, Ogród Skalny i Wzgórze, Trzy Stawy i Aleję Kalinową. Po drodze młodzież uczyła się nowych rodzajów, gatunków i rozpoznawała drzewa i krzewy ozdobne oraz byliny.
Po przejściu ogrodu przeszliśmy do części produkcyjnej – szkółki drzew i krzewów ozdobnych. Tam zaznajomiliśmy się z asortymentem oferowanych roślin oraz sposobami ich rozmnażania. W tamtym czasie rozmnażane były krzewy przez sadzonki zielne. Mieliśmy możliwość rozmnożenie trzmielin i wykonywania pielęgnacji roślin pojemnikowych w szkółce.
Po wykonaniu prac w szkółce udaliśmy się do oranżerii, gdzie pośród szumu wody i śpiewu ptaków podziwiać można rośliny klimatu śródziemnomorskiego. Zgromadzono tam wiele ciekawostek botanicznych, takich jak: winorośl, oliwki, oleandry, eukomisy. Zobaczyć można również elementy ogrodu warzywno – ziołowego. Po całym dniu wrażeń, młodzież wróciła do Szczecina bogatsza o nowo zdobytą wiedzę, która zapewne będzie owocowała w dalszej nauce i pracy zawodowej.

 

Dodany : 02.07.2013