Wizyt:
Dzisiaj: 1Wszystkich: 11676

POZNAWANIE CMENTARZA CENTRALNEGO W SZCZECINIE

Aktualności - 2012/2013 » POZNAWANIE CMENTARZA CENTRALNEGO W SZCZECINIE

We wtorek - 06 listopada 2012 roku - uczestniczyliśmy w dwugodzinnej wycieczce po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Naszym przewodnikiem po trakcie historycznym był pan Maciej Słomiński, historyk sztuki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, autor monografii o Cmentarzu Centralnym. Wiadomo bowiem, że Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w Polsce, trzecia co do wielkości w Europie i jedna z największych na świecie. Została założony w latach 1899-1900, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał jej Georg Hannig w 1918 roku. Od jej otwarcia pochowano na niej ponad 300 tysięcy zmarłych, a jej dzisiejsza powierzchnia wynosi 167,8 ha.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy bramie głównej Cmentarza.

W 2010 roku we wschodniej części Cmentarza wytyczony został wspomniany wcześniej trakt historyczny, umożliwiający poznanie najbardziej interesujących miejsc tej części nekropolii. Trakt jest tak zaprojektowany, że rozpoczyna się i kończy przy bramie głównej Cmentarza, a jego przejście zajmuje ok. 1,5-2 godz. Na trasie szlaku zlokalizowano 21 stacji wyposażonych w tablice informacyjne, które osadzono na kamiennych postumentach nawiązujących swoim wyglądem do pierwotnych form małej architektury Cmentarza.

 

Podczas wędrówki nasz przewodnik przedstawiał historię Cmentarza. Po drodze - przy kolejno odwiedzanych stacjach - oglądaliśmy odrestaurowane nagrobki, m. in. Bernharda Stoewera, szczecińskiego fabrykanta, założyciela wytwórni samochodów „Stoewer”, nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena i jego żony Johanny, Lapidarium, Kwaterę Zasłużonych, dawną kwaterę grzebalną, Kaplicę, cmentarz wojenny, Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz inne ciekawe zabytki. Każdy z nich to również cząstka dziejów naszego miasta.

 

Podczas spaceru mieliśmy możliwość zaznajomienia się nie tylko z historią, ale przede wszystkim z architekturą tego wyjątkowego miejsca. Na koniec słonecznego, choć chłodnego dnia, zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. A już wiosną będziemy poznawać osobliwości przyrodnicze naszego Cmentarza Centralnego.