III etap, grupa I - wyjazd studyjny do Hiszpanii

Strona główna » III etap, grupa I - wyjazd studyjny do Hiszpanii

   Po zrealizowaniu obu części praktyk grupa 3 nauczycieli uczestniczących w projekcie "AGRO na 6" wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Hiszpanii. Celem wyjazdu było zapoznanie nauczycieli z pracą i rozwiązaniami technologicznymi i organizacyjnymi stosowanymi w firmach zagranicznych.

 

   Jako pierwszą zobaczyliśmy Mas Bes.- Salija. (Joan Vinoles) www.lacomavella.com. Bardzo nowoczesna, ekologiczna hodowla krów mlecznych rasy niemieckiej Holstein, na tej bazie produkuje się tu mleko ATO NATURA. Dzięki starannemu procesowi karmienia, z dodatkiem naturalnego ziarna lnu otrzymuje się mleko o wysokiej zawartości Omega-3. Przy jednoczesnej hodowli bydła gospodarstwo posiada system pozyskiwania energii elektrycznej z biogazu. Z odchodów bydła uzyskuje się nie tylko biogaz, ale i po odsączeniu cieczy od ciała stałego, po wysuszeniu, bogaty nawóz dla gospodarstw i ogrodów.

   Przedsiębiorstwo Mas Bes, to jedyna firma w Katalonii posiadająca certyfikat oryginalności mleka. W roku 2012 firma Mas Bes zdobyła I miejsce i otrzymała nagrodę Premio Pita od Rządu Katalonii jako firma rolnicza, która wprowadziła najwięcej unowocześnień.

 

   Jako drugie odwiedziliśmy ekologiczne gospodarstwo hodowli świń (krzyżówka rasy Duroc i Landrance) – od momentu pobrania nasienia, poprzez zapłodnienie, dorastanie i klasyfikacje na materiał genetyczny lub ubój.

   Kolejne to ekologiczne gospodarstwo hodowli owiec (rasa mieszana francusko-katalońska) na wolnym powietrzu od momentu zapłodnienia, poprzez rozród i klasyfikacje na materiał genetyczny i ubój. Pozyskuje się także wełnę, którą sprzedaje się do ocieplania domów.

 

   Następną firmą był zakład Mercagirona. Jest to zrzeszenie firm hurtowego obrotu warzyw i owoców. Mercagirona jest to centrum hurtowych dostaw świeżych owoców i warzyw i stanowi jeden z głównych mediatorów w handlu świeżymi produktami.

 

   Miłym akcentem pobytu była wycieczka do Barcelony, gdzie mogliśmy zobaczyć stadion olimpijski, przepiękną świątynię Sagrada Família Gaudiego, czy przespacerować się po La Rambla – słynnej, ruchliwej ulicy w centrum Barcelony, popularnej zarówno wśród turystów, jak i miejscowych.

 

   Na zakończenie wyjazdu otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia programu doskonalenia w ramach projektu AGRO na 6-stkę.

 

Foto galeria