II etap - Praktyki nauczycieli w Dobrzycy - HORTULUS

Strona główna » II etap - Praktyki nauczycieli w Dobrzycy - HORTULUS

Podczas wakacji w 2013 roku grupa 10 nauczycieli odbywała praktykę w Dobrzycy - w Ogrodach Hortulus, Szkółka Roślin Ozdobnych, Centrum Ogrodnicze - w ramach projektu „AGRO na 6-stkę – Program doskonalenia nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego szkół rolniczych w Polsce”, który został przygotowany przez firmę COMBIDATA Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni. Projekt przeznaczony jest dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu z placówek kształcenia w zawodach z obszaru rolniczo-leśnego z ochroną środowiska z całego kraju. Jego głównym celem jest podwyższenie kompetencji zawodowych w zakresie najnowszych technik, technologii i rozwiązań organizacyjnych stosowanych w branżach rolniczych.

Ogrody tematyczne Hortulus, w których miały miejsce praktyki, znajdują się na północy Polski, w odległości 20 km od Kołobrzegu. Ogrody - udostępnione do zwiedzania - zajmują powierzchnię ok. 5 ha. Można obejrzeć tam m.in.: ogród japoński, ogrody koloru (biały, niebiesko-żółty, lilaróż, purpury i ognia), ogrody zmysłów w stylu angielskim, ogrody zapachu, ogród skalny, ogród francuski. Przy ogrodach znajduje się centrum ogrodnicze, w którym oferowany jest różnorodny asortyment roślin, produkowanych w szkółce zlokalizowanej nieopodal na powierzchni 30 ha.

Podczas 10-dniowych praktyk zwiedziliśmy dość rozległy teren, gdzie obok wspomnianych ogrodów utworzono różnorodne skwery i parki. Mieliśmy możliwość oglądać miejsca jeszcze niedostępne dla zwiedzających. Zapoznaliśmy się również z profilem przedsiębiorstwa, technologiami i sprzętem stosowanym w gospodarstwie. Poznaliśmy stosowane rozwiązania organizacyjne. Razem z pracownikami wykonywaliśmy prace pielęgnacyjne na terenie ogrodów oraz w szkółce i hali produkcyjnej. Bogatsi o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie wracamy od września do szkoły. Niektóre z pomysłów będziemy chcieli zastosować na terenie naszej szkoły i w produkcji ogrodniczej.

 

W ramach projektu przewidziany jest jeszcze wyjazd studyjny do nowoczesnego przedsiębiorstwa rolniczego w jednym z krajów Unii Europejskiej. Już widomo, że będą to Włochy lub Hiszpania.

 

FOTO ALBUM