SADZENIE ŚWIERKÓW

IMG_1493W dniach 28 i 29 października 2014 roku – uczniowie klas II TO, II TK i I SP brali udział w akcji sadzenia sadzonek generatywnych srebrnego świerka kłującego (Picea pungens f. glauca) w Morzyczynie koło Stargardu Szczecińskiego. Odmiana ta najczęściej jest wykorzystywana do zakładania plantacji choinek bożonarodzeniowych.

Uczniowie w ramach wyjazdowych zajęć praktycznych realizowali treści programowe z zakresu przygotowania gleby oraz sadzenia roślin z wykorzystaniem różnych metod i technik. Na początku uczniowie pozyskali z dołownika sadzonki świerka i umieścili w basenie wykonanym z folii budowlanej w celu namoczenia korzeni przed sadzeniem. Następnie na powierzchni około jednego hektara wykonali mechanicznie dołki pod sadzenie roślin przy użyciu wiertła spalinowego w rozstawie 1m x 1m. Po około godzinie od rozpoczęcia moczenia korzeni, młodzież w zespołach dwuosobowych rozpoczęła sadzenie roślin na głębokość 12 – 15 cm w uprzednio wykonane dołki.

Gleba wokół posadzonych roślin musiała być starannie zagęszczona i wyprofilowana w kształcie niecki, aby w naturalny sposób magazynować wodę wokół posadzonych roślin. W taki sposób – w ciągu dwóch dni zajęć – młodzież łącznie posadziła 8 tysięcy sadzonek świerka.

Przy prawidłowym prowadzeniu i pielęgnacji plantacji, pierwsza wycinka świerka z przeznaczeniem na choinki bożonarodzeniowe, będzie mogła być wykonana za około 6 – 7 lat. Młodzież nasza z realizacji zadania wywiązała się znakomicie. Pogoda mimo jesiennej pory nie zawiodła i była naszym sprzymierzeńcem.